Počet výsledků: 65

Otevřít filtraci

Sexuální zdraví je stav tělesné, duševní a sociální pohody ve vztahu k sexualitě. Zakládá se na pozitivním a respektujícím přístupu k sexualitě a sexuálním vztahům, možnosti prožívat příjemné a bezpečné sexuální zkušenosti, a to bez nátlaku, násilí či diskriminace.

Sexuálně přenosné nemoci je jiný název pro sexuálně přenosné infekce.

Porucha sexuální touhy je odborný název pro ztrátu libida. Viz také porucha, sexuální touha.

Sexuální touha je jiný název pro libido.

Sexuální averze je úzkostná porucha, která je charakterizována odporem k sexuální aktivitě. Dříve byla řazena mezi sexuální dysfunkce. Sexuální averzi je třeba odlišovat od ztráty libida, která se projevuje spíše lhostejností k sexu. Viz také averze.

Sexuální dysfunkce je označení pro potíže, které muž, žena nebo oba partneři pociťují v jakékoli fázi běžné sexuální aktivity, včetně tělesného potěšení, touhy, preferencí, vzrušení nebo orgasmu. Světová zdravotnická organizace definuje sexuální dysfunkci jako „neschopnost vést sexuální život v takové podobě, jak by člověk přál“. Tato definice je však poměrně vágní a různí lidé si ji mohou vykládat odlišně. Různé sexuální dysfunkce mohou postihovat muže i ženy všech věkových kategorií, ačkoli s věkem se pravděpodobnost jejich vzniku zvyšuje. Častou příčinou sexuální dysfunkce je stres. Mezi další příčiny patří např. sexuální trauma, duševní potíže, diabetes mellitus, srdečně-cévní onemocnění nebo jiné zdravotní potíže, dále užívání návykových látek, nadměrná konzumace alkoholu a užívání některých léků. Konkrétními příklady sexuálních dysfunkcí jsou dyspareunie, vaginismus, erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace či ztráta libida. Viz také dysfunkce.

Sexuálně přenosné infekce neboli STI (zkratka pochází z anglického názvu sexually transmitted infections) jsou taková infekční onemocnění, která se přenášejí převážně pohlavním stykem. Terminologická poznámka: Pro sexuálně přenosné infekce se používají rovněž označení sexuálně přenosné nemoci či pohlavní nemoci. Viz také infekce.

Pod pojmem kvalita zdravotních služeb se rozumí úroveň poskytování zdravotních služeb, s ohledem na jejich dostupnost, rozsah a strukturu, kvalifikovanost poskytovatelů, proces poskytování péče a jejich výstupů, a s ohledem na spokojenost pacientů se všemi těmito aspekty.

Osoby se zdravotním postižením jsou osoby mající dlouhodobé fyzické, duševní, mentální nebo smyslové postižení, které při setkání s různými překážkami může bránit jejich plnému a účinnému zapojení do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními.

Zdravotnická dokumentace obsahuje všechny údaje o zdravotním stavu pacienta. Pacient či jeho blízcí mají za určitých okolností právo do dokumentace nahlížet.

Zobrazeno 1 až 10 z 65

Počet výsledků